İlk seçimde favori : HKP

Trenimiz çiçek açmış vadiler arasından dolanarak Anadolu'nun içlerine doğru ilerliyordu. Lokanta vagonunda üç saattir devam 'kriz' konulu sohbetimizin sonuna gelmiştik. Gazetecilik damarım tuttu:

"Son bir soru sormak istiyorum sizlere" dedim. Ve anketçi edasıyla ekledim: "Yarın seçim yapılacak olsa oyunuzu kime verirdini?"

İlk yanıt, gittiğimiz Anadolu kentinde mütehhitlik yapan kır saçlı adamdan geldi: "Henüz kurulmamış olan partiye.!"

Aynı kentte belediyeciliğe de bulaşmış, gene kır saçlı ikinci adam bu fikri onayladı: "Henüz kurulmamış partiye."

Yalnız, üniversiteyi yeni bitirdiği anlaşılan genç farklı bir görüş ileri sürdü:

"Hiç fark etmez" dedi. "Bu memlekette hiçbir şey değişmez."

Gecenin ilerleyen saatlerinde birbirini tanımayan insanlar arasında yapılan bu sohbet, Edirne'den Ardahan'a ülkenin dört bir yanında konuşulanların özü gibi geldi bana. Sanki odalarda, koridorlarda, kahvelerde, meyhanelerde, kantinlerde söylenen tüm sözler yoğunlaştırılmış, 'ezcümle' bu insanların ağzının içine konmuştu.

Nâzım Hikmet, 'en güzel şiirin henüz yazılmamış olan şiir' olduğunu söylemişti. Şunca yıllık demokrasi deneyiminden sonra ülkemizde en çok desteklenen partinin "henüz kurulmamış parti" (HKP) olduğu anlaşılıyordu.

HKP tek başına iktidara ilerliyordu.
Ama HKP yoktu!

Kamuoyu yoklamalarına, anketlere, bilimsel ölçümlere gerek yok. Türkiye'nin neresinde olursa olsun aynı şeyi saptayacaksınız: Şu anda ülkeyi yönettiğini sanan kadrolara ve partilere güven sıfırın altına düşmüştür. Hiçbir ağırlıkları kalmamıştır.

Hadi, iktidarlar yıpranır diyelim. Gelin görün ki, FP,DYP ve CHP'nin durumu da onlara pek farklı görünmüyor. Onlar da 'kurulmuş' partiler olarak kurulu düzenin bir parçası sayıyorlar. Siyaset alanlarında içi boşalmış tankerler gibi dolaşıyorlar. Onlardan da umut kesilmiş.

Evet, halk her şeyi izliyor, her şeyin farkında, hiç kimseye kanmıyor...

Ama ne yazık ki, hiç kimseye de inanmıyor!

Bu boyutta bir siyasal yabancılaşmanın demokrasi açısından ne kadar büyük sakıncalar doğuracağı ortada.

HKP'nin, HKP'lerin bir an önce kurulup kitlelere umut vermesi, yol göstermesi gerekiyor.

Henüz vakit varken!..

Haluk ŞAHİN- Radikal - 04.04.2001