Bursa Erguvanları

Sevgili,

Bahar yine bir müjde gibi geliverdi ve benim gibi bir karta kaçmışların yüreklerinde bile, bir kez daha, tanıdık ama hâlâ taze sevinçler yarattı.

İstanbul'da baharın ziyneti erguvanlardır. Şimdi heyecanla, "Cercis Siliquastrum" un kısa sürecek olan şölenini bekliyorum.

Evet bütün bir yıl, inanılmaz bir alçakgönüllükle dikkati hiç çekmeyen, sana "hişt...hişt..hişt.." deseler bile tenezzül edip de dönüp bakmadığın erguvanlar, İstanbul'a nisan geldi mi öylesine erguvani bir cümbüş sunarlar ki, başın döner, Boğaz'ın kstşı kıyılarındakileri bile fark edersin. Acelen dahi olsa, bir an durup bakarsın onlara. Sorunlar, üzüntüler, sıkıntılar, bu erguvani çümbüşün içinde eriyip yok olur gider.

Erguvanı hep bir İstanbul ağacı olarak bilirdim. Meğer taa 15. yüzyıldan zamanımızdan doksan yıl önceye kadar, Bursa'da Emir Sultan (Seyyid Şemseddin Muhammed b. Ali El Hüseyni El Buhari, 1368 - 1429) türbesi ve çevresinde, her yıl bahar aylarında zikirler yapılırmış ki bu "Erguvan Cemiyeti, Erguvan Faslı, Erguvan Bayramı gibi ifadelerle anılırmış.

Bursalı âşık Yunus, Erguvan Bayramı'nı şu mısralar ile tasvir ediyor:

"Emir Sultan dervişleri,
Tesbih - u sena işleri
Dizilmiş hüma kuşları
Emir Sultan türbesinde"

***

Nice değerimiz gibi, hoyrat cehaletimizin, noran vurdumduymazlığımızın karanlık dehlizlerinde kaybolan bu güzel geleneği yeniden canlandırma girişimlerinden Bursalı gazeteci, kadim dostum Levent Gencelli sayesinde haberdar oldum. Bursa'da Yerel Gündem 21 organizasyonun Kent Konseyi üyesi olan Levent, bu kuruluşun Bursa Belediyesi ile ortaklaşa çıkardığı "Erguvan Zamanı" adlı kitabını gönderdi.

Hem bu gelenekten, hem Emir Sultan'dan hem erguvanlardan (Cercis Siliquastrum) ve yetiştirme usullerinden söz eden bu kitap, Ramis Dara tarafından yayına hazırlanmış.

Ama kitabın adsız kahramanları da var. Örneğn, geçen dönem Yıldırım ilçesinin belediye meclisinde görev yapmış olan, Bursa'nın sokaklarını tek tek dolaşarak, tarihi ve doğal mirasın korunması için mücadele eden ev kadını Ayşe Yandayan, eczacı Yalçın Oğuz, eski gazeteci Bülent Erdik. Bursa'da Erguvan sevgisini yeniden canlandıran Doç.Dr. Murat Zencirkıran...

Bu arada söz konusu kitabın basımına yardımcı olan Bursa Büyükşehir Belediyesi ve şenliğe destek veren Yıldırım Belediye Başkanı Ramazan Altınöz'e de teşekkür etmek gerekir.

Sevgili,

İstanbul'da kitapçılarda bulamayacağın bu eseri edinmek istersen diye sana "Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem"in adresini ve telefon numarasını veriyorum:

Atatürk Caddesi No.1 Tarihi Belediye Binası 16010 Bursa.
Tel: (0224) 223 44 61, Faks (0224) 220 95 99.

***

Daha bitmedi Sevgili, bu perşembe Bursa'da Erguvan Şenliği gerçekleşti. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yurtkuran'ın ilgisiyle Görükle Kampusu'nda 500 erguvan fidanı dikiliyor. Bütün Bursa genelinde de bu yıl 2000 erguvan fidanı dikilecek.

Görüyorsun, zaman zaman çok güzel şeyler de oluyor; hoyratça talanladığımız yurdumuzu, ağaçları, çiçekleri, böcekleriyle seven insanlar da çıkıyor.

Bu yılki törenlere ve dikimden sonraki panele katılmayı çok istediğim halde hafta için İstanbul'dan ayrılamadığımdan bu isteğimi gerçekleştiremedim.

Dikilen fidanların çiçeklendiği günleri görebilir miyim bilmiyorum.

Ama, dostum Levent, bana bu bilgilerle birlikte, Erguvan Zamanı kitabını göndererek, ruhumun erguvanlarını erken açtırdı bu yıl.

Sağ olsun! Var olsun!

Ali SİRMEN / Cumhuriyet - 10 Mart 2002