Nazım, Vera'sına kavuştu

Nazım Hikmet'in eşi Vera Tulyakova,1 yıldır tedavi gördüğü kansere yenik düşerek Mokova'da öldü. Yanında mezar yeri olmadığı için Vera'nın külleri Nazım'ın mezarına konulacak.

NAZIM Hikmet'in son eşi Vera Tulyakova, dün sabah 9.30'da kansere yenik düşerek hayata veda etti.

68 yaşındaki Nazım Hikmet'in eşi Vera, bir yıldan beri kansere karşı savaş veriyordu. 2000 yılı ortalarında ameliyat olmasına rağmen, ilerlemiş kanser hastalığına yenik düşen Vera'nın ölümü ile ilgi Hürriyet'e açıklama yapan kızı Anna, annesinin, Nazım Hikmet'in mezarının bulunduğu Novodeviçi mezarlığında toprağa verileceğini, ancak yer yetersizliği nedeni ile Vera'nın bedeni yakılarak küllerinin Nazım Hikmet'in yanına gömüleceğini söyledi.

Daha iki hafta önce Hürriyet muhabiri ile telefonda konuşan Vera Tulyakova, ‘‘En büyük isteğim daha ben hayattayken Nazım Hikmet'in tekrar Türk vatandaşlığına kabul edilmesidir’’ demişti. Son günlerini yaşadığını belirten Tulyakova, Türkiye'den bu kararın çıkacağını beklediğini söylemişti. Ancak bu günleri görmek nasip olmadı.

1951 yılında Moskova'ya ayak basan Nazım Hikmet ile Vera Tulyakova 1955 yılında tanışmışlar ve 1959 yılında da evlenmişlerdi. Vera, Nazım'ı tanıdığında 23 yaşındaydı, Nazım ise 53. Aralarındaki yaş farkına rağmen büyük bir aşktı yaşadıkları. Vera'nın bu büyük aşkı yaşamının sonuna kadar sürdü. Şimdi ise aynı mezarda sonsuza kadar yaşayacak.

FENA KIZ DEĞİL

AMA GÖĞÜSLERİ DÜZ

Vera, Nazım Hikmet'le geçen yıllarını Nazım'la Son Söyleşimiz adlı kitabında anlatmıştı. Vera ile Nazım'ın tanışmaları bir belgesel için Vera'nın ona telefon etmesiyle olmuş.

‘‘Alo, Nazım Hikmet mi? Sizinle redaktör Vera Tulyakova konuşuyor.’’ Bu sözlerin ardından Vera bilgi almak için Nazım Hikmet'in evine gider. Nazım kendisine gerekli bilgileri verir. Odada şair Ekber Babayev de vardır. Vera tam kalkarken Nazım, Babayev'e dönerek ‘‘Fena kız değil, ilginç, ama göğsü düz.’’der. Tatarca söylenen bu cümleyi Vera anlamış ve yüzü kıpkırmızı kesilmiştir. Nazım'a bir çok aşk şiirini yazdıracak olan büyük aşk işte böyle başlamıştı.

Nazım Hikmet'in Vera'ya son vasiyeti ise çok sevdiği ve hasret kaldığı ülkesini gidip gezmesi olmuştu. Vera bu vasiyeti 1990 yılında anı kitabının Türkiye'de yayınlanması üzerine Tüyap Kitap Fuarı'na gelerek gerçekleştirmişti.

Vera, Moskova'daki küçük bir Anadolu evi gibi döşediği, duvarlarında Nazım fotoğraflarıyla donatılmış evinde anılarıyla yaşayarak geçirdi.

KİMDİR

Vera Tulyakova 1932 yılında Moskova'da doğdu. Sinema Enstitüsü Senaryo Bölümü'nü bitirdi. Daha sonra sinema stüdyosunda canlandırma film bölümünde redaktör olarak çalıştı. Nazım Hikmet'le evlendikten sonra Ajans Novosti'de muhabir olarak görev aldı. Nazım Hikmet'in ölümünden sonra Sinema Enstitüsü'ne döndü ve orada tez yaptı. Nazım'la beraber 'İki İnatçı' adlı tiyatro oyununu yazdı ve birçok televizyon filminin yapımında bulundu. Vera'nın ilk evliliğinden bir kızı bulunuyor.

Nerdun Hacıoğlu - Hürriyet - 20.03.2001

<Geri Dönüş